Ján Pavol II. sľúbil novú jar, novú evanjelizáciu a k tomu treba zatiahnuť na hlbinu. Profesor Ratzinger ešte v šesťdesiatych rokoch predpovedal, že Cirkev bude malá a budú sa klásť oveľa väčšie požiadavky na iniciatívu jej individuálnych členov. A životopisec Jána Pavla. II., George Weigel, sa pustil do predpovede o budúcnosti Cirkvi vo svojej knihe Evangelical Catholicism. S angličtinou sa dá krásne pohrávať, lebo slová majú aj viac významov. ,,Evangelical“ môže znamenať od evangelikálneho, cez evanjelického, až po evanjeliového. A práve ten posledný význam má George Weigel na mysli. Pápež Benedikt sa sťahuje do úzadia, a celou svojou bytosťou, dejinnotvorným prstom ukazuje: ,,Na Neho hľaďte, na Neho. Hľaďte na Neho v Hornej sieni, v Getsemanskej záhrade, na Kalvárii. Máte na to celé pôstne obdobie, a potom zvyšok života...!“ A nechápavý laik sa pýta: ,,Dobre, ale akú funkciu budem mať pri tom ja?“
G. Weigel píše, ako éru Cirkevných otcov nahradil stredovek a potom protireformácia. Tá urobila veľa užitočnej práce, ale teraz nastupuje éra novej evanjelizácie, kde treba žiť svoju vieru, odovzdávať ju, podieľať sa na obrátení sveta energickým, evanjeliovým katolicizmom. Katolicizmom radikálneho príklonu k priateľstvu s Ježišom Kristom, ktoré v sebe obsahuje misijné poslanie pre každého. Pre každého, teda aj pre laikov.
Newyorský arcibiskup, kardinál Timothy Dolan (žeby kandidát?), o knihe povedal: ,,Sviežo napísaná kniha, ktorá do minulosti posiela všetky staré cirkevné nálepky ako liberálny-konzervatívny, progresívny-tradicionalistický, predkoncilový-pokoncilový.
Jednoducho povedané, znamená to, že zoberieme svoje krstné sľuby s tou najväčšou vážnosťou. Ako tá Samaritánka, aj my sme stretli Krista, ktorý zmenil náš život.“
Do terénu
Načo sú laikovi funkcie v Cirkvi? Áno, je vítaný, keď pomôže pri liturgii, vo farských radách, ale väčšinu svojho života, 24/7, trávi v rodine, v práci, v spoločnosti. Tam všade môže viac než angažovane prežívať svoju vieru, svedčiť, evanjelizovať, robiť apoštolát. Napríklad aj svojou dobre vykonanovou prácou, profesionálnym prístupom, úsmevom, prekonávaním prekážok, nefrfľaním, nešomraním. Môže zakladať fóra, inštitúcie, politické strany, má na základe vlastného povolania hľadať Božie kráľovstvo tak, že sa stará o časné veci a usporadúva ich podľa Boha (Lumen Gentium 31).
John McCloskey hovorí, že ,,existuje mylná predstava, v našej spoločnosti dosť rozšírená, že Druhý vatíkánsky koncil bol o úlohe katolíckych laikov v Cirkvi. Nebol. Bol o úlohe katolíckych laikov vo svete. Túto úlohu možno zosumarizovať ako úsilie o svätosť, čo je naším krstným právom i povinnosťou, s následným prebratím práva a výsady šírenia Božieho kráľovstva tu na zemi, prostredníctvom svedectva o viere kresťanským príkladom našich rodín a priateľstiev“.
O apoštoláte priateľstva a dôvery, o získavaní nových konvertitov pre katolícku vieru, ďalej hovorí: ,,Zapamätajte si, možno ste tou jedinou osobou v jeho živote, komu ide len o jeho spásu. Naveky vám bude za to vďačný a vo vás budú na oplátku znieť slová známeho francúzskeho konvertitu a básnika, Paula Claudela: ,,Povedz mu, že jeho jedinou povinnosťou je byť naplnený radosťou”.
Známy katolícky filozof a konvertita Dietrich von Hildebrand povedal, že na všetkých ľudí, ktorých stretávame, by sme sa mali pozerať ako na katolíkov in re (fakticky) alebo in spe (potenciálne).
A na tom všetkom sa môžeme iba s milosťou, modlitbou, sebazáporom podieľať, lebo neevanjelizujeme my, ale Niekto Iný.
Zdroje:
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/druhy-vatikansky-koncil/c/lumen-gentium
http://kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/novo-millennio-ineunte
http://www.amazon.com/Evangelical-Catholicism-Reform-21st-Century-Church/dp/0465027687
http://cyrilsebo.wordpress.com/2012/04/17/cirkev-bude-mala/
http://cyrilsebo.wordpress.com/2012/05/09/ziskavanie-konvertitov/
Ilustračné foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tough_return,_365.35.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Unik_at_work.jpg