« Back

Načo sú nám tí farári?

Načo sú nám tí farári?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či nám fakt treba farárov? /Toto slovo používam zámerne preto, lebo mnohí nerozlišujú medzi kaplán, farár, kňaz, biskup...a všetko, čo sa týka Cirkvi, zhrnú slovami – to tí farári./ Ale v podstate by tá otázka presnejšie mala znieť takto: načo nám je celá hierarchia Cirkvi?

Sú to strážcovia.

Strážia poklad viery, Božie Slovo, mravné zákony, sviatosti... z pokolenia na pokolenie.

Keby bolo odovzdávanie a zachovanie kresťanskej viery ponechané iba na svojvoľné odovzdávanie – bez hierarchického kňazstva (ako strážcov), mali by sme tu dnes azda aj toľko vier, koľko ľudí. Čiastočne si to môžeme všimnúť na základe pár nasledujúcich vyjadrení:

Napr:

Boh áno, Cirkev nie.“ Alebo dnes sa mi zdá byť ešte viac modernejšie, povedať to takto: „Niečo nad nami bude, ale k tomu nám farárov netreba.“ A celý tento príspevok chce vlastne poukázať čiastočne na to, že tých farárov predsa len potrebujeme, veď kto by nám o tom dačom nad nami hovoril? A hovoril pravdivo, neprekrútene.

Ďalšie vyjadrenia typu: „Ja nepotrebujem chodiť do kostola, aby som sa porozprával s Bohom.“ Isteže, čiastočne to pravda je, ale akoby tí, ktorí takto hovoria, nikdy nepočuli, že Ježiš ustanovil Eucharistiu, a je potrebné mať na nej účasť – jesť jeho Telo, ak chceme mať v sebe život večný. Ale títo, povedzme že pseudoveriaci, veľa z Božieho Slova asi nepoznajú. Veria si teda po svojom. Majú na to svoj názor. A svoj názor majú zväčša na to, čo sa im veľmi robiť nechce, alebo čo je aj trochu náročnejšie... A iste tento svoj názor posúvajú ďalej. Z toho vyplýva, že pravdepodobne v tomto duchu vychovajú aj svoje deti... /nie vždy to tak samozrejme musí byť/ a mnohých môžu dostať svojimi názormi do omylu, že také je aj učenie celej Cirkvi. Koľko ľudí už len bude pátrať po tom, aby sa od nejakého kňaza dozvedeli, aké je učenie Cirkvi v tej, či onej otázke a aby sa snažili porozumieť prečo to Cirkev učí tak a nie inak.

Ďalší hovoria: „Na spoveď nepotrebujem chodiť, načo budem nejakému farárovi rozprávať svoje hriechy, ja si to s Bohom vybavím sám.“ Akoby nikdy nepočuli, že Kristus povedal apoštolom: „Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené. Komu zadržíte, budú zadržané.“ A sami si vedia vo svojom vnútri ospravedlniť akékoľvek hriechy, mysliac, že Boh tomu rozumie.

Alebo tí, ktorí chcú od Cirkvi len, aby im krstili deti, ale sobášiť sa nechcú – lebo na to majú zasa svoj názor, akoby nepoznali Božie prikázanie nezosmilníš. A mohli by sme pokračovať ďalej vo vymenovávaní príkladov.

Ako by sme v spleti týchto rôznych názorov rozlíšili, čo je pravda a čo nie – čo patrí k plnému – neokresanému pokladu kresťanstva a čo nie. Na toto sú nám potrební kňazi, biskupi, hierarchia, ktorí majú chrániť celý poklad viery – nielen pravdy, ktoré sa nám páčia, ale aj tie, ktoré sa nám ťažšie počúvajú.

Comments
sign-in-to-add-comment
Strážia poklad viery ... udržujú pozitívny vývoj ľudstva, v súdržnosti, šľachetnosti, v láske, milosrdenstve, veľkorysosti, v rozlišovaní dobra a zla, šíria LÁSKU...
Posted on 8/28/14 11:25 AM.
Každý veriaci potrebuje k duchovnému životu kňaza, preto pre veriaceho je to bezpredmetná otázka.
Posted on 8/29/14 8:12 PM.
Kňaz je láskou Kristovho srdca. sv. Ján Mária Vianney :-)
Posted on 8/31/14 10:41 AM.

Web Content Display

 

POTRATY

 

(Zachráňme životy)

 

Dlhšie ma zaujíma odpoveď práve na túto základnú a veľmi dôležitú otázku. Istotne už sa veľa o tomto probléme nahovorilo, urobilo, ale treba konať ďalej. Nech dobrotivý Boh žehná úsilie všetkých, ktorí sa snažia otvárať našej generácii oči. Vďaka a vytrvajte. Prosím – znova a znova otvárajme túto problematiku – v nádeji, že sa niečo pohne a budeme môcť pozerať do očí budúcim generáciám. /Aby nám nevytkli, že sme mlčali a tiež, aby sme mali vôbec do akých očí pozerať./

Má niekto z Vás odpoveď na túto otázku? Kedy vzniká ľudský život? Organizujú sa rôzne konferencie – odpovedalo sa na túto otázku? Aké sú argumenty za a proti? Pýtame sa na to?

Dovolím si uviesť Vám odpoveď, ktorou argumentuje ministerstvo zdravotníctva – odpovede sú ešte z roku 2005, kedy som sa prvýkrát na nich obrátil s touto otázkou: „Otázka vzniku života je ideologickým sporom filozofov, biológov a právnikov už stáročia a je jasné, že sa tak skoro neuzavrie."

 „Je nutné považovať už oplodnenú bunku za určitý potenciál života, či ten potenciál je už život sám, alebo len možnosť a schopnosť stať sa životom, je otázka, ktorá trápi ľudstvo už niekoľko storočí."

Odpoveď z roku 2007: „ Prebieha intenzívna diskusia na tieto témy."

Mňa takéto odpovede veľmi neuspokojili. A aj keď by som chcel, aby sa našla jasná odpoveď na túto otázku a už sa toľko nediskutovalo, ale urobili zásadné opatrenia, zatiaľ zostanem naladený na „ich frekvenciu". Odpovede boli vždy v tomto duchu, že sa o probléme diskutuje a nie je celkom jasné kedy ľudský život vzniká. V poriadku – pripusťme teda, že nemáme istotu. Počujme, čo nám na to hovorí Ján Pavol II.: „ Z morálneho hľadiska tu ide o takú veľkú vec, že už samotná pravdepodobnosť jestvovania osoby by stačila na ospravedlnenie najkategorickejšieho zákazu akýchkoľvek zásahov smerujúcich k zabitiu ľudského embrya." (Evangelium vitae 60) Tým sa chce povedať, že pokiaľ nemáme istotu, či to ľudský život je, netvárme sa, že istotu máme, nakoľko my sa v našej spoločnosti k tomuto počatému plodu správame, akoby to ľudský život nebol a akoby sme o tom istotu mali.

Vyzerá to tak, že nikto o tom istotu nemá. /Samozrejme, okrem Cirkvi./ Ale mnohí vypustili tú zásadnú možnosť, že to ľudský život môže byť už v momente počatia a tvária sa, že nie je – ale istotu nemajú. Čo s tým spravíme?

 

PS: Samozrejme, že som si vedomý, že zákaz potratov nezmení postoj a srdcia rodičov k ich nenarodeným deťom, a že je nevyhnutne potrebné formovať ich poznanie – a veď vlastne o to sa pokúšam aj týmto príspevkom, aby sme si položili otázku a hľadali na ňu odpoveď – kedy vzniká ľudský život? A ak si na ňu odpovieme, tak potom budeme ľahšie vedieť zaujať postoj aj k pridruženým otázkam a argumentom napr. antikoncepcii, ktoré sa nám však stanú druhoradými, nakoľko budeme vedieť, že už nehovoríme o zhluku buniek, ale o celkom novej, jedinečnej bytosti – o človekovi.

 

PS2: Ešte jeden detail. Zdá sa mi, že diabol je už krok pred nami. Ak by aj ľudia niekedy schválili zákaz potratov, on už má antikoncepciu a zabíja sa po tichšie. Hrôza.

 

PS3: Ak chcete vyhľadajte cez google adresu na úrad vlády, ministerstvo zdravotníctva, ústavný súd, poslancov... a podobne a položte im túto otázku.

 

PS4: Zdá sa, že v poslednom časesa sa už otázka potratov presúva z roviny - kedy vzniká ľudský život a či to vôbec ľudský život je - do roviny, či ten život je hodný žitia. Akoby už bolo čím ďalej tým viac jasné, že to ľudský život je, ale či je aj hodný života to už je jasné menej - či sa nebude trápiť, keď bude nemilovaný, nechcený, chorý... A kto nám dal právo o tom rozhodovať?