« Back

Október a modlitba ruženca.

Október a modlitba ruženca.

Čas, kedy sa hlbšie vinieme k Srdcu Matky a zakúšame jej materinskú lásku, pomoc a ochranu.

 

Ruža- jeden z najkrajších kvetov. Má nádherné kvety, ale aj ostré tŕne, preto je symbolom lásky, ale aj bolesti.

Kresťanská viera spája symbol ruže s Pannou Máriou.

„ Rosa mystica“, či „ Ruža bez tŕnia“ - dva príklady z bohatého pokladu mariánskej mystiky. To je dôvod, prečo sa tá jedinečná šnúra s perlami, pomocou ktorej sa spolu s Pannou Máriou pozeráme na tajomstvá života Pána Ježiša, nazývame ružencom.

Jednotlivé zrnká ruženca môžeme vnímať ako ruže, ktoré rozohrievajú naše srdcia a očarujú naše zmysly a takto povznesení  sa pozeráme na život Ježiša Krista. Takto sa táto modlitba stáva výrazom lásky, ktorá sa nikdy neunaví, lebo sa neustále obracia na milovanú Osobu a na Milovanom objavuje stále niečo nové.

Ku každému Zdravasu pripájame tajomstvo. Pod tajomstvom chápeme niečo, čo si človek má nechať pre seba,  čosi, čo vedia len niekoľkí. Tu má toto slovo ešte iný význam. Hovoríme o tajomstvách Ježišovho života. To, čo sa deje v živote Pána Ježiša, nám zjavuje skrytého, tajomného Boha.  Zjavenia Ježišovho života  sú preto tajomstvami, lebo ich zmysel je oveľa hlbší, než by sa zdalo pri čisto povrchnom pohľade. Keď v ruženci rozjímame nad tajomstvami Ježišovho života, je to cesta, ako lepšie porozumieť Ježišovi Kristovi. Ježiš Kristus zostane pre nás vždy tajomstvom. Avšak tajomstvom, ku ktorému sa môžeme stále viac približovať.                                                                                                                            Keď milujeme nejakého človeka, teší nás, keď na ňom objavujeme stále nové stránky. A viera nie je nič iné ako vzťah lásky.

V modlitbe sv. ruženca rozjímame spolu s Pannou Máriou o Ježišovom živote, pretože modliť sa ruženec nie je v skutočnosti nič iné, než s Pannou Máriou kontemplovať Kristovu tvár / sv. Ján Pavol II./

Ruženec sa niektorým javí ako mariánska modlitba, ale tu sa hovorí viac o Ježišovi ako o Panne Márii, vedie nás k Ježišovi Kristovi. Panna Mária nám pomáha, aby sme stále lepšie spoznávali jej syna. Preto je táto modlitba kristocentrická. Vo svojej celistvosti obsahuje celé evanjeliové posolstvo.

S ružencom vstupujeme do Máriinej školy, kontemplujeme krásu, hĺbku lásky jej Syna. Iba Mária nás s istotou privedie k svojmu Synovi, ktorého dôverne pozná.

Stále sa opakujúca modlitba vytvára priestor, v ktorom náš duch môže ísť do hĺbky, môže sa celkom koncentrovať na to, čo je podstatné.

 V modlitbe ruženca sa skrýva veľká sila. Tu sa učíme myslieť v modlitbe na iných, prosiť za nich, od sebectva dozrievame k pravej láske k blížnemu. 

„Pane Ježišu, ty si bol na zemi celkom poslušný Otcovej vôli. Tak si nám ukázal, čo to znamená žiť podľa Božích pokynov. Rozjímaním nad tajomstvami tvojho života nám otvor uši i srdce, aby sme vždy zachytili tvoj hlas a daj nám odvahu žiť podľa  tvojho slova.

Panna Mária, ty si povedala: „Urobte, čo vám povie“. Pri modlitbe sv. ruženca nám ukáž svojho Syna a pomôž nám, aby sme spoznali a plnili jeho vôľu ".

Zdroj:  List sestier služobníc Ducha Svätého ustavičnej poklony v Nitre. 

Comments
sign-in-to-add-comment
[...] Október a modlitba ruženca [...] Čítať viac
Posted on 10/23/15 7:21 PM.