Ledva z pultov a reklám zmiznú Vianoce, už sa o slovo hlási Veľká noc. Komerčnosť nám občas pomúti hlavy a my zabudneme, o čo vlastne ide, či sa náhlime za tým podstatným, alebo sme sa stratili. Zamýšľali ste sa už niekedy nad podstatou veľkonočných tradícií? Áno, často počujeme o zmysle veľkonočného trojdnia. Ale dovolíme tým početným informáciám preniknúť aj do nášho srdca? Čím to je, že vôňa jari vytlačila z prvenstva drevený kríž a prázdny hrob? Sú najkrajšie sviatky roka o jarných kvietkoch, vedrách studenej vody, kriku dievčat či maľovaných vajíčkach? Alebo tu ide o niečo viac?
Mnohokrát sa stáva, že oslavujeme určité sviatky, dodržiavame rôzne rituály či zaužívanú rutinu, a to bez toho, aby sme im rozumeli. A platí to i v prípade týchto sviatkov. Nepozastavujeme sa nad nimi, aby sme hľadali ich skutočný význam, zmysel. Napríklad kraslica je už ich tradičnou súčasťou. Vajíčko, z ktorého zázračným spôsobom vzniká nový život, má symbolizovať zmŕtvychvstanie. Zajačik má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Baránok sa v židovskej tradícii používal ako obetné zviera za hriechy a v kresťanstve je jedným zo symbolov Ježiša Krista.
Veľkonočný pondelok. Ľudový výklad tohto dňa vychádza z evanjelia o „zapchatí“ úst ženám, ktoré rozhlasovali, že Ježiš vstal z mŕtvych. Ďalší pohľad je, že tieto zábavy (oblievačky) súvisia aj s predchádzajúcim obdobím Veľkého pôstu. Dovtedy zábavy byť nemohli, a keďže obrad vzkriesenia býval vo farnostiach až v nedeľu večer, tak pondelok bol prvou príležitosťou zabaviť sa. Veľkonočný pondelok by sa teda mal niesť v znamení radosti kresťanov z vykúpenia prostredníctvom Krista. Avšak dnes je prezentovaný skôr ako jeho karikatúra, ako bezduchá zábava, nepríjemný deň pre dievčatá a najväčší zážitok pre chlapcov.
Veľkonočné tradície sa na prvý pohľad javia ako kresťanské, ale vychádzajú z pohanského prostredia. Ide najmä o zvyky či rituály, ktoré súvisia s vítaním jari, v prenesenom slova zmysle víťazstvo života nad smrťou. Všetko sa prebúdza, rastie a lúče slnka ukazujú na niečo nové, na nový príchod života. Nárast sekularizácie vo svete silne zasiahol i veľkonočné sviatky. Čoraz viac sú tieto sviatky spoločnosťou vnímané len ako sviatky jari. To ich skutočnú podstatu veľmi degraduje. Oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista tak zostáva len akousi druhotnou záležitosťou. Skúsme to prežiť odznova. Vo sviatkoch našej spásy. Nanovo. Objaviť perlu nevšednej krásy vo všednosti. Veď kríž nie je koniec cesty. Je tu jasný smer - prázdny hrob.
obrázok: fano