Web Content Display
Viacerí častokrát nevieme, ako je to s prikázanými sviatkami, cirkevnými slávnosťami, sviatkami a podobne. Kedy Boží príkaz svätenia sviatočného dňa a účasti na sv.omši zaväzuje a kedy nie.
Spomedzi všetkých slávení je najdôležitejšie slávenie nedele, kedy Ježiš Kristus vstal zmŕtvych a kedy sa farská rodina schádza na Baránkovej hostine. Kto dobrovoľne, bez vážneho dôvodu, vynechá nedeľnú svätú omšu, pácha ťažký hriech.
Svätá omša začína úvodným spevom a prežehnaním a končí záverečným požehnaním. Ak po sv. omši nasleduje nejaká pobožnosť, požehnanie sa vynechá a sv. omša končí modlitbou po prijímaní.
Za nedeľnú sv. omšu sa nepovažuje sv. omša sledovaná v rádii, televízii (je to možnosť pre chorých, nie zdravých), ako aj postávanie vonku pred kostolom, keď pri tom debatujeme, pofajčievame alebo sa opaľujeme.
Prikázané sviatky sú sviatky, ktoré prežívame rovnako ako nedeľu. Sú to:
1. Slávnosť Panny Márie Bohorodičky - 1. januára
2. Zjavenie Pána - 6. januára
3. Nanebovstúpenie Pána - /pohyblivý/
4. Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi - /pohyblivý/
5. Sv. Petra a Pavla, apoštolov - 29. júna
6. Nanebovzatie Panny Márie - 15. augusta
7. Všetkých svätých - 1. novembra
8. Nepoškvrnené počatie Panny Márie - 8. decembra
9. Narodenie Pána - 25. decembra
Teda najdôležitejšia je nedeľa, potom prikázané sviatky. Okrem týchto slávení poznáme (podľa stupňa slávenia): slávnosti, sviatky, spomienky a všedné dni (tzv. férie). Tieto slávenia nás však nezaväzujú účasťou na sv. omši.