Lomnička je bývalá nemecká dedina, o čom svedčí jej pôvodný názov: Klein Lomnitz – Malá Lomnica, dnes Lomnička. Pôvodné nemecké obyvateľstvo muselo po II. svetovej vojne opustiť dedinu, svoje domovy a odísť do Nemecka. Bola to obrovská nespravodlivosť a krivda, spáchaná na týchto ľuďoch. Možno, že stav, v ktorom sa dnes dedina nachádza je dôsledkom aj tejto nespravodlivosti. Totiž hneď ako pôvodní obyvatelia Lomničky odišli, do ich domov sa nasťahovali Slováci z okolia. Lenže ani oni v Lomničke nevydržali veľmi dlho, keďže sa malá kolónia cigánov pri Lomničke rozrastala. Bieli obyvatelia – „gádžovia", ako ich Rómovia nazývajú vo svojom jazyku, začali z Lomničky utekať. Čím viac pribúdalo Rómov, tým viac ubúdalo bielych gádžov. Dnes (rok 2010) v Lomničke žije okolo 2300 obyvateľov z toho bielych iba okolo 15. Priemerný vek je 18,5 roka.

           

Požehnanie Svätého Otca

pre našu farnosť

Svätý Otec Benedikt XVI.

zo srdca udeľuje Apoštolské požehnanie

o ktoré prosí vdp. Ján Záhradník

pre veriacich farnosti Lomnička,

pre kňazov pôsobiacich vo farnosti,

a pre rehoľné sestry z Kongregácie

školských sestier sv. Františka

a na príhovor Panny Márie vyprosuje,

aby ich dobrotivý Boh neustále ochraňoval

a dal im hojnosť svojich milostí.

Kňazi v Lomničke

 

            Takmer 30 rokov v Lomničke nebol kňaz, ale dochádzal tu kňaz z Podolínca. Keď sa v roku 2004 začal tejto farnosti intenzívnejšie venovať p. kaplán Marián Sivoň situácia vo farnosti vyzerala asi takto. „Čo sa týka sviatostného života – Sväté omše sa tu slúžili len v pondelok a nedeľu. Je veľmi citeľné, že tu nebol kňaz, aj keď takmer všetci Rómovia sú katolíci, ale morálny život nebol na vysokej úrovni. Len minimum veriacich navštevovalo bohoslužby. V nedeľu je na sv. omši okolo 50 ľudí, v týždni len pár detí." Pán kaplán sa začal venovať najmä deťom a mladým. Hneď prvý rok v lete spolu s chlapcami urobili ihrisko za dedinou a od jesene začali vytvárať mládežnícky spevácky zbor, s ktorým neskôr nahrali aj CD pod názvom Skvitla spása. Potom sa pustil do opravy múru okolo kostola, keďže ten predošlý bol úplne zdevastovaný.
Od 1. júla 2006 prišiel do Podolínca ešte jeden kaplán, novokňaz Pavol Tondra zo Spišských Vlách, ktorý bol určený predovšetkým pre pastoráciu Rómov v Lomničke. Odvtedy sv. omše v Lomničke bývali už každý deň a aj ľudí prichádzalo čoraz viac.  
Kňazi začali uvažovať nad možnosťou postaviť farský úrad priamo medzi Rómami v Lomničke a tak v roku 2007 sa začalo s prestavbou jedného rodinného domu.  Budova bola úplne zničená a rozkradnutá. Chýbali povaly a podlahy, vnútri bolo všetko rozváľané a zničené. Začalo sa teda s kompletnou prestavbou.
            Od 1. Júla 2008 bol menovaný za správcu farnosti Lomnička bývalý kaplán Marián Sivoň a ako kaplán tu bol pridelený novokňaz Martin Majda z Beňadova. Pán kaplán Pavol Tondra bol pridelený za kaplána do Starej Ľubovne. A tak od 1. júla 2008 farnosť Lomnička už nie je spravovaná z Podolínca, ale je samostatnou farnosťou. Prvý augustový týždeň sa obaja presťahovali z fary v Podolínci do stále sa rekonštruujúcej budovy farského úradu v Lomničke.
V lete sa dokončila prestavba fary a dňa 31. Augusta 2008 bola budova posvätená pomocným spišským biskupom Andrejom Imrichom. Odvtedy sa v Lomničke rozbehlo množstvo aktivít, ktoré si môžete pozrieť.
K 1. júlu 2010 bol preložený správca farnosti Marián Sivoň do farnosti Kňažia a novým správcom farnosti sa stal Ján Záhradník, pochádzajúci z Liptovskej Osady.
Od júla 2013 bol preložený kaplán Martin Majda do farnosti Bratislava - Blumentál a novým kaplánom sa stal novokňaz Peter Gaži z Valalik.
Marián Sivoň
Ján Záhradník
Pavol Tondra
Martin Majda
Peter Gaži